Kezdjük is az első  tanulási módszerrel. Ez segíteni fog neked abban, hogy az anyagról egy átfogó képet kapj, megértsd az összefüggéseket, és a későbbi memorizálás már jóval könnyebb lesz.  Azt tanácsolom, hogy már most fogj egy könyvet a kezedbe és lépésről-lépésre haladj végig velem az egyes pontokon, amiket leírok.  Nem kell aggódni, nagyon egyszerű lesz. 

Mielőtt nekilátnánk az előző bejegyzésből megfogadtad a tanácsokat? Ha nem akkor mindenképp kezd azzal. Itt találod őket:

http://kisskrisztina.postr.hu/hatekony-tanulas-1-resz

És.. Akkor vágjunk bele.

  1. Vegyél a kezedbe egy könyvet.
  2. Kezdj el megismerkedni az anyaggal: nézd meg a tartalomjegyzéket, és szépen lassan lapozd át a könyvet fejezetek,alfejezetek. Ismerkedj meg a könyv felépítésével, szerkezetével, így kapsz egy képet, hogy miről is fogsz tanulni és amikor részletesebben neki állsz, arra már ismerős lesz a szöveg. Ha van tételsor ezt követően vesd össze a kettőt. Sokszor nem ugyanazon séma alapján rakták össze a kettőt.
  3. Most pedig újból a könyv elejétől kezd és egy-egy kulcsszót ami megragad, húzd alá.

Hát akkor bemelegítettünk. Most pihenj egy picit. Aztán jöhet a következő lépés.

  1. Olvasd el figyelmesen.Húzd alá a fontosabb részeket. Írj bátran a könyvbe. Megérteni próbáld, ne egyből bemagolni. Miért? Mert ha magolsz elfelejted hamar. Ha megérted az összefüggéseket, átlátod az anyagot, akkor sikeresen vizsgázhatsz még akkor is, ha 4-5 napja nem is láttad az adott részt.
  2. Vázlat írás, jegyzetelés. Segíti az anyag elmélyítését, jobb megértését. A kettő közti különbség tulajdonképpen az, hogy míg vázlatot írsz az csak egy-egy szóból áll, addig a jegyzeteléskor a fontosabb mondatokat, szövegrészeket emeled ki és írod le.
  3. Rajzolás.Bármilyen absztrakt fogalomhoz lehet egyszerű ábrákat készíteni. Fogalomfelsoroláshoz ideális.

És végeztünk is az első módszerrel. Hogy ment? Ugye milyen egyszerű? Ahogy észrevehetted eddig még lényegi memorizálás nem történt csak felkészültél arra, hogy mit fogsz tanulni, miből fogsz, mekkora az anyag, mi a lényeg. Ez láthatóan nem rövidíti le a felkészülési idődet, de a felidézésében és a megértésben nagyon sokat segít. Általános- és középiskolásoknak, valamint egyetemistáknak is ugyanúgy bevált ez a módszer.  

Utószóként mik is azok a kulcsszavak? A kulcsszó egy központi fogalomrendszer központi jelentőségű fogalma.

Ha bármilyen kérdésed, észrevételed van, írd meg kommentben. :) 

Legközelebb a memorizálásról lesz szó.