A memorizálás és a felidézés fontos szegmensei a tanulásnak. Azért tanulunk, hogy aztán később akár a dolgozatban, a vizsgán, akár egy beszélgetés során vagy a munkánkban sikeresen felidézzük az elsajátított anyagot.

A memorizálás és a magolás közt különbséget kell tenni. Míg az első esetben az illető érti is amit elismétel tanulás közben/után, addig a magolás esetében csupán szavak halmaza lesz az elmondottak mögöttes megértés nélkül. Az előző részben kifejtettem, hogy a hosszútávon a magolásnak nincs értelme. 

A következő 13 pontban a memorizálást segítő ötleteket szedtem össze. 

  1. Olvasd hangosan az anyagot. 
  2. Az idegen szavakat/kifejezéseket ismételd el többször. 
  3. Társíts a szavakhoz képet.
  4. Ereszd szabadjára a fantáziád. Ha például történelmet tanulsz képzeld el, hogy Te magad vagy a király, akiről tanulsz. Ha földrajzot képzeld el, hogy azon a helyen jársz, amit éppen tanulsz. 
  5. Alkoss betűszavakat. Ha a felsorolás túl hosszú, a szavak kezdőbetűít írd le egymás mellé. és ezt a különös szót jegyezd meg. 
  6. Számok megjegyzése. 0-9-ig minden egyes számhoz társíts egy képet. 0 lehet az óra, 1 lehet a gyertya. Stb. 
  7. Minden érzékszerved vidd bele a tanulásba. Hallgass kellemes zenét (erről lesz egy külön bejegyzés), párologtass illóolajat.
  8. Rajzolj. Egy szó egy kép.
  9. Számozás. A könyv összefolyó szövegét is lehet így pontokba szedni.
  10. Ha valamit nem értesz, akkor bátran kérdezz meg egy szaktársad, osztálytársad, tanárod vagy barátod, hogy szerinte ez mit is jelent. 
  11. Mond hangosan fel magadnak, akár a tükör előtt. Ha megnyugtat, akkor kérj meg valakit, akinek felmondhatod.
  12. Tanulj sétálva vagy állva. Legjobb módja, ha valamit szóról-szóra kell megtanulni. Nagyon jól bevésődik, ha az ember fel-alá járkál a szobában.
  13. Ismételj. Hogyan? Tételezzük fel van hét napod a vizsgáig. Először is oszd be az idődet. Több megoldás is létezik erre. Az egyik, hogy már felkészültél és aláhúztad a lényeget, kiírtad a fontosabb szavakat, meg van a jegyzet. (Fontosnak tartom, hogy ez előbb meglegyen (főiskolások esetén a szorgalmi időszakban),egyrészt azért, mert kényelmesebben fel lehet készülni a vizsgákra, másrészt, mint tudjuk bármi közbejöhet ami miatt nem tudunk annyi időt szánni a készülésre, mint amennyi szükséges lenne.) Akkor marad hét teljes napod a memorizálásra. Bár én amondó vagyok, hogy az utolsó nap már csak pihenj, vagy még az egészet olvasd át egyszer, de ne tanulj. Tehát ekkor az első nap amit memorizáltál amielőtt befejezed/ vagy este mond még egyszer fel magadnak a kulcsszavakra fókuszálva. A második nap végén ismételd át az elsőnapit is és így tovább a többi napon.

Minél többet tanulsz, annál jobban fog menni. Egyre könnyebb lesz maga a tanulási folyamat. Rutinos leszel. Ha nehezen megy javaslom, hogy tanulj a szünetekben verset. A nyáron például nagyon sokat meglehet. 

 Jó készülést és tanulást!
Legközelebb a koncentrációról fogok írni.

Ha nem olvastad az első két részt akkor tedd meg mielőtt neki látsz tanulni. 
Itt találod őket:

http://kisskrisztina.postr.hu/hatekony-tanulas-1-resz

http://kisskrisztina.postr.hu/hatekony-tanulas-2-resz